Velkoformátová biografie o Antonínu Panenkovi: v našem knižním bazaru od 147 Kč

Recenze: Vražedná pole

archiv revue
Existují příběhy, které předčí skutečnost. Svou hloubkou, brutalitou, ale zároveň i lidskostí. Haing Ngor si prošel peklem v pracovních táborech revoluční Kambodži. Kniha se stala zásadním dílem 20. století a film, který podle ní vznikl, získal tři Oskary.

Haing Ngor byl kambodžský lékař, spisovatel a herec. Po násilném převratu v roce 1975 vyhnali Rudí Khmerové veškeré obyvatelstvo z měst na venkov a z lidí se stali váleční otroci. Výjimkou nebyl ani Ngor. Ten se ocitl v gulagu, kde přežil jen díky svým lékařským znalostem. Po pádu režimu pracoval jako lékař v uprchlickém táboře v Thajsku a poté emigroval do USA. Za roli kambodžského překladatele Ditha Prana ve filmu Vražedná pole z roku 1984 získal Oskara. Herecká dráha pro něj byla vždy druhořadá. Nejdůležitějším posláním pro něj bylo pomáhat Kambodžanům a dostat zločince z řad Rudých Khmerů před soud. Ngor zemřel v roce 1996 při loupežném přepadení.

Roger Warner je novinář, válečný historik a autor několika knih o jihovýchodní Asii. Jeho knihy získaly řadu cen a v oboru se stal uznávaným expertem. S Haingem Ngorem se poprvé setkal v uprchlickém táboře u thajských hranic, kde se mladý lékař vzpamatovával z toho, čím si prošel v gulagu. Warner okamžitě věděl, že o lékaři musí napsat knihu, aby jeho příběh nezemřel a aby varoval příští generace před diktaturou. Díky spolupráci obou mužů vznikla kniha Vražedná pole. Tu u nás vydalo nakladatelství Jota. Ačkoliv jde o autobiografický román, kniha může mnohé nabídnout i čtenářům thrillerů, a paradoxně i čtenářkám románů o lásce.

Ngor vypráví o svém životě bez emocí, přesto je nám okamžitě jasné, že jde o člověka plného citu a vášně. Nikdy se nedokázal smířit s nespravedlností, nechtěl se sklonit před nepřítelem a nikdy se nezpronevěřil zásadám lékařského řemesla. Pomáhal, ačkoliv s tím mohl mít problémy, a velmi ho vzalo, když nedokázal svým bližním pomoci. Ngor mohl prožít obyčejný a spokojený život, ale to by do něj nesměla zasáhnout válka a komunistická diktatura. „Vražedná pole“ připomínají hrůzy války, bezmoc ponižovaných, ale zároveň jsou silným příběhem o lásce a člověčenství. Ngor je vskutku očitým svědkem „vražedných polí“, kde lidský život neměl žádnou cenu. Osud hlavního hrdiny budeme sledovat od narození až po léta dospělosti.

Dozvíme se mnohé o jeho rodině, o příbuzných i o kamarádech. Ngor nám nic nezamlčí ani o své první lásce, která se mohla stát láskou životní. Největší prostor dostaly roky strávené pod nadvládou komunistů, kdy Ngor bojoval každý den o holý život. Haing Ngor se vám nesnaží vnutit svoji pravdu, ani vám nic nepodsouvá, přesto s vámi Vražedná pole otřesou víc než leckterá fikce vycucaná z prstu. Jeho příběh působí téměř neskutečně a je plný bolesti a smutku. Díky autorovi si ale uvědomíte, co je v životě důležité a za co má cenu bojovat. Vlastně už jen díky tomu bychom si měli Vražedná pole zařadit do knihovničky. Haing Ngor je muž, který pochopil, o čem život je. Budeme-li mu pokorně naslouchat, rád se s námi o svou moudrost podělí.

Autor: Veronika Černucká

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Vražedná pole

0.0 0
448 78
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Máte rádi knihy, v nichž se snoubí romantika i pikantnost zároveň? Pak můžete sáhnout po novince Chráním Tě od české autorky píšící pod pseudonymem Nika Peas.
V úterý 28. května se v Ostravě v Domě knihy konala beseda s českou spisovatelkou Blankou Malou a jejím partnerem Agostinem. Autorka s diváky sdílela spoustu inspirativních myšlenek a zážitků nejen z Itálie, kde zejména se odehrávají její knihy Láska ve špičce italské špičky a Srdce nemá vrásky, které vyšly u Nakladatelství Kazda.
Mezinárodní den dětí slavíme každý rok 1. června. Nese se ve znamení her, zábavy, ale také čtení. Potěšte své ratolesti pěknou knihou, deskovkou nebo čímkoliv jiným, co jim udělá radost.